Często mamy ból kręgosłupa (odcinek szyjny, piersiowy czy też lędźwiowy). Staramy się to skorygować terapiami manualnymi. Kręgosłup jest częścią naszego szkieletu i potraktowanie kręgosłupa jako całości szkieletowo-mięśniowej jest podstawą do niwelowania bólu i w zmianie w ustawieniach przy siedzeniu staniu czy wykonywaniu jakiejkolwiek czynności dnia codziennego. Najważniejsze jest odpowiednie ustawienie…
Blog
Chodzi się samo z chęci
W czasie lekcji nauczyciel pokaże ustawienie głowy z położeniem tułowia. Będzie minimalny wysiłek chodzenia i będzie miało się uczucie płynięcia po ziemi. Lekkość i współpraca z grawitacją sprawi, że ruch chodzenia będzie wspaniałym przeżyciem chodzenia.
Odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy i ich ból .
Często szukamy rozwiązania w szybkim terapeutycznym zabiegu, który spowoduje poprawę. Rzadko zastanawiamy się, że bóle które nie pochodzą od wypadków są spowodowane naszymi błędnymi nawykami w siedzeniu czy w staniu. Nie myślimy o najlepszym ustawieniu głowy i pozostałych częściach ciała w ruchu, które stanowią całość psychofizyczną i od tego powinniśmy…
Ból kręgosłupa i jak sobie pomóc?
W Technice Alexander jest termin INHIBITION- co w polskim przetłumaczniu jest zachamowanie lub zatrzymanie się. Zatrzymanie się zaprasza do zreflektowania i oduczenia się nawyku psychoruchowego, który prowadzi do zniekształceń w postawie i nie tylko. W czasie trwania lekcji człowiek oducza się nawyku i uczy się nowego ruchu czy też nowej postawy…
Ułożenie ciała przy siedzeniu i wstawaniu.
Ruch dzięki któremu wykonujemy wstawanie wpływa na to jak będziemy używać siebie przy codziennych czynnościach. Gotowość w staniu (lewa sylwetka) jest zaburzona. Miednica, nogi i kolana są ściśnięte i jest widoczny stress jaki cała sylwetka wywiera na stawy. Ramiona zapadają się do przodu co może utrudniać oddychanie. Sylwetka po prawej…
Weryfikacja przez rzeczywistość
Technika Alexander pokazuje w prosty i nieinwazyjny sposób jak szkodzimy sobie w czasie codziennych zajęć. Rzeczywistość i samoświadomość psychofizycznej równowagi staje się niezastąpionym faktem do którego dobrze jest zmierzać. Niepotrzebne spięcia i emocjonalne wahania w układzie psychofizycznym powinny być eliminowane, gdyż nam nie służą w codziennym ruchu ani życiu. Stopowanie/zatrzymanie…
Technika Aleksander jako narzędzie do samopoznania.
Technika Alexander jest wspaniałym narzędziem do udoskonalania psychofizycznej sprawności w życiu.To jak możemy się zatrzymać i zreflektować nasz często nieprawidłowy ruch przy zastosowaniu rozluźnienia szyi (stosując komendy Techniki) oraz ustawieniu odpowiednio głowy. To może spowodować, że nasz organizm zacznie się sam dostosowywać do wybranej czynności ruchu przy chodzeniu, przy wstawaniu,…
Małe dziecko- niemowlak
Małe dziecko nigdy nie powinno być zmuszane do wstawania czy chodzenia. Proces powinien zaistnieć wtedy kiedy to dziecko jest gotowe. Pozwalajmy dzieciom turlać się, obracać i eksplorować ruch. To przygotuje małą istotę do zdrowego rozwijania się w późniejszym życiu w pięknej koordynacji i równowadze. Najważniejsze to zostawić małego człowieka w…
Sport
Ludzie ćwiczący nie zdają sobie sprawy, że ich przyzwyczajenia ruchowe wpływają na wyniki i na jakość w sporcie. Kiedy się wykonuje jakikolwiek sport: bieganie, piłka nożna, siatkówka, pływanie, narciarstwo, sztuki walki czy też joga. Rzadko spotyka się zatrzymanie i zreflektowanie jak wykonać ruch z długości i szerokości pleców, aby był…
Chodzenie w równowadze.
Technika Alexander pokaże jak prawidłowo chodzić zrywając z nadmiernym nawykiem stresu w obciążeniu przy nieumiejętnym chodzeniu zaburzając ruch w stawach. Wiele osób ma z tym spory problem nawet o tym nie wiedząc. Nie szkodzi, że ktoś ma krótszą nogę lub ma przysłowiowego platfusa/zapadnięcie łuku w stopie. Kluczem do rozwiązania prawidłowego…